Prof. Dr. Yılmaz Bingöl Kimdir

1970 yılında Bingöl Karlıova’da doğan Yılmaz Bingöl, lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 1990 yılında tamamladı. 1994 yılından itibaren Amerika’da lisans üstü eğitim çalışmalarında bulundu. Tamamı Indiana University at Bloomington’da olmak üzere, Merkez Avrasya Çalışmaları ve Siyaset Bilimi alanlarında iki yüksek lisans ve aynı alanlarda doktorasını 2002 yılında tamamladı. 2006 yılında Siyasal Hayat ve Kurumlar Alanı’nda doçentlik ve 2011 yılında Siyaset ve Yönetim Bilimleri Anabilim Dalı’nda profesörlük ünvanlarını aldı. 

1990-1994 yılları arasında Düzce Anadolu Öğretmen Lisesi’nde öğretmenlik yaptı.

2000-2002 yılları arasında Indiana University at Bloomington’da Siyaset Bilimi Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak siyaset dersleri verdi.

2002-2011 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde yardımcı doçent ve doçent ünvanlarıyla öğretim üyesi olarak çalıştı.

2011 yılında profesör ünvanıyla başladığı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyeliği görevine 2014 yılı itibarıyla dekan olarak devam etti.   

Kocaeli Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Hukuk Bilimleri, Siyaset ve Sosyal Bilimler, Siyaset ve Yönetim Bilimleri anabilim dalı başkanlıkları; Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanlığı, Fakülte Kurulu, Fakülte Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu, Üniversite Yönetim Kurulu ve Üniversite Senato üyeliklerinde bulundu.

 Yüksek Öğretim Kurulu’nda Bologna uzmanı olarak 2011-2013 Dönemi Bologna Süreci’nin Türkiye’de Uygulanması Projesi kapsamında yüksek öğretim kurumlarımızda gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası toplantılar, yerinde ziyaretler, öğrencilere yönelik çalıştaylar, danışmanlık ve destek toplantıları ve ilgili paydaşlarla yapılan toplantılara katkı sundu.

2008 yılından itibaren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda Stratejik Yönetim ve Kurumsal Gelişim Danışmanlığı görevlerinde bulundu.

AK Parti Genel Merkez'in Türkiye'nin kaderini etkileyen Kent Ekonomileri Forumu, 2023'e Doğru Belediyecilik Vizyon Çalıştayı, Büyükşehir Yasası Uygulama Sonuçları Çalıştayı, Çözüm Süreci Çalıştayı... gibi çok sayıda projesine bir akademisyen olarak katkı sundu.

2009 ve 2014 Yerel, 2011 Genel ve 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile 2010 Halk Oylamasında AK Parti Kocaeli İl Seçim Strateji Kurulu üyesi olarak seçim çalışmalarına katkı sundu; Kocaeli ve 12 ilçe teşkilatının eğitim ve strateji çalışmalarını yürüttü. 2015 Genel Seçiminde Kocaeli'nden AK Parti Milletvekili aday adayı oldu.

AK Parti Sosyal Bilimler Ödülü de dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda ödüle layık görüldü. 

Siyasal kurumlar, yerel yönetimler, demokrasi, kimlik, dil ve kültür politikaları, siyasal iletişim ve strateji; araştırma ve çalışmalarının, ulusal ve uluslararası düzeyde yayınlanan kitap, makale ve bildirilerinin başlıca konularını oluşturmaktadır.  

İleri düzeyde İngilizce dışında, Farsça, Özbekçe, Türkmence, Osmanlıca ve Kürtçe dillerini bilmektedir.

Yrd. Doç. Dr. Günsel BİNGÖL ile evli olan Yılmaz BİNGÖL, Ezcan Ezgi’nin babasıdır.

Ziyaretçi İstatistikleri

Online : 1 - Bugün : 24 - Bu Ay : 1237 - Bu Yıl : 4619 - Toplam : 90581